ZJAWISKA WOKÓŁ NAS: DESZCZOWE CIEKAWOSTKI

„Kwiecień plecień, coś przeplata, trochę zimy, trochę lata”.
Woda podróżuje przez pół świata w formie pary, przemierza najwyższe góry pod postacią kryształków lodu, aby finalnie runąć na ziemię, jako deszcz.

Czy obserwując opady, zastanawialiście się kiedyś, jak duża jest kropla deszczu? Przypuszcza się, że jej miara mieści się w przedziale od 0.5 mm do 4 mm. W trakcie około 25-minutowej podróży wiatr rzuca nią do góry, w dół i na boki. Tuż nad powierzchnią ziemi osiąga przeciętnie dwa milimetry średnicy. Powstaje, jako okrągła kula, następnie rośnie, aż w końcu dzieli się na dwie łeskowate krople spadające na powierzchnię ziemi.

Małe krople chmurowe powstają poprzez kondensację pary wodnej zawartej
w atmosferze. Większe przez proces koagulacji (zderzania się i zlewania kropli chmurowych). Procesami powstawania opadów zajmuje się dział meteorologii, zwany mikrofizyką chmur.

Jak dużo deszczu pada w ciągu minuty? Rekord wynosi 38 mm. Został odnotowany na Gwadelupie w 1970 roku. Największe opady podczas jednej godziny wynosiły 305 mm i odnotowano je w 1947 roku w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli jesteście zainteresowani warunkami pogody w Polsce i w Europie, informacje znajdziecie na stronie internetowej https://radarburz.pl/radar-opadow/, która prowadzi Radar Pogodowy.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Plucińska