Zajęcia terenowe

TRANSGRANICZNY OŚRODEK EDUKACJI EKOLOGICZNEJ wyposażony jest w wysokiej klasy sprzęt do obserwacji nieba. Dzięki lunetom w ciągu dnia można bezpiecznie spojrzeć prosto w Słońce a nocą podziwiać odległy Wszechświat.

Nie tylko niebo nad Zalesiem zachwyca nas swoim pięknem, ale również otaczająca nas przyroda. Przy odrobinie szczęścia, trzymając w ręku lunetę bądź lornetkę, poobserwujemy dzikie zwierzęta. W Zalesiu można stanąć oko w oko z jeleniem, dzikiem, bobrem, sarną, dzięciołem, żurawiem i ptakami drapieżnymi.

Dla amatorów wycieczek pieszych przygotowaliśmy wiele atrakcji na ścieżkach edukacyjnych w pobliskich lasach. Każdy uczestnik wyprawy zostanie zaopatrzony w podstawowy zestaw terenoznawczy. Nieodzowne okażą się kompasy, GPS’y, lupy. Poznamy też do czego służy profesjonalna aparatura badawcza: luksometr, anometr, konduktometr, mętnościomierze, aparatura do pomiaru stężenia CO2 i natleniania gleby. Dokumentowanie prowadzonych obserwacji ułatwią nam aparaty fotograficzne i kamery, którymi dysponuje Ośrodek. W trakcie spaceru poznamy funkcje gospodarcze lasu i rolę jaką pełni leśnik. Zimą należy koniecznie odwiedzić znajdującą się przy Ośrodku lizawkę i przypomnieć sobie wiedzę o ochronie zwierząt. Latem zapraszamy na ekologiczny drewniany plac zabaw z huśtawkami i piaskownicą.

Miłym zakończeniem wycieczek pieszych bądź zwiedzania Ośrodka może być ognisko. Wspólne zbieranie chrustu, zabawa na łące, udział w konkurencjach sportowych to tylko niektóre z atrakcji dla tych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu.