PROFESORKA ATOMÓWKA, PANI ZJAWISKOWA I ASYSTENT RENDI – KONKURS – KRYSZTAŁOWE PŁATKI ŚNIEGU

Profesorka Atomówka, Pani Zjawiskowa i asystent Rendi zapraszają wszystkie dzieci do udziału w naszym eksperymencie-konkursie. Zadaniem konkursowym jest przeprowadzenie doświadczenia krystalizacji soli tak, by otrzymać kryształowe płatki śniegu. Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży na czas ferii (od 8 do 17 stycznia 2021). Należy pod informacją o konkursie na Facebooku TOEE umieścić w komentarzu 1 zdjęcie wraz z podaniem autora.

Zwycięzców wyłonią nasi internauci przez liczbę polubień. Osoby, które zajmą w tym konkursie miejsca od 1. do 3. otrzymają nagrody edukacyjne, które będzie można odebrać w TOEE w Zalesiu, po ponownym wznowieniu jego działalności. TOEE zastrzega sobie prawo do wykorzystania nadesłanych zdjęć w promocji i edukacji, prowadzonej przez Ośrodek.

https://www.facebook.com/zalesietoee/videos/433152797838760

Potrzebne Wam będą:

  • słoik
  • druciki kreatywne
  • woda
  • sól kuchenna (nie himalajska, kłodawska!) 
  • opcjonalnie: niebieski (lub inny) barwnik spożywczy, gęsta farba, brokat
  • opcjonalnie klamerka 

Najpierw z drucików kreatywnych tworzymy sześcioramienny płatek śniegu (tniemy drucik na 3 identyczne kawałki i zawijamy je ze sobą), dodatkowy drucik zawijamy od góry o nasz płatek śniegu tworząc uchwyt. W międzyczasie gotujemy wodę, ilość wody zależy oczywiście od tego jak duży macie słoik lub ile płatków śniegu chcecie wykonać. Do gorącej wody (nie musi być wrząca) wsypujemy sól kuchenną i mieszamy. W momencie kiedy zauważymy, że sól już się nie rozpuszcza otrzymujemy roztwór nasycony. Do słoika wkładamy nasz płatek śniegu trzymając za uchwyt i zalewamy go naszym roztworem soli. Zawijamy nasz uchwyt za brzeg słoika lub zaczepiamy klamerką. Opcjonalnie możecie dodać do roztworu kolorowy barwnik lub brokat żeby delikatnie zabarwić swoje płatki śniegu. Słoik odstawiamy w miejsce, do którego jest dostęp światła i zostawiamy na 2-3 dni. Woda ze słoika będzie parować, wtedy też sól ulega krystalizacji i osadza się na ściankach słoika oraz na naszym płatku. Temperatura pomieszczenia będzie miała wpływ na proces krystalizacji – w ciepłym pomieszczeniu będzie przebiegał szybciej i kryształki będą mniejsze, zaś w chłodnym pomieszczeniu woda wolniej paruje i kryształki będą większe. Możecie śmiało zostawić swoje słoiki na dłużej niż 3 dni i zobaczyć jakie będą efekty. 

Zdjęcia, tekst i wideo: Ewelina Marczewska i Agnieszka Plucińska