PROFESORKA ATOMÓWKA I ASYSTENT RENDI – DOMOWA CHEMIA CZYLI PASTA DO ZĘBÓW DLA PSÓW I KOTÓW

Tydzień temu pokazaliśmy Wam jak zrobić słoniową pastę do zębów – oczywiście jest to tylko nazwa doświadczenia, którego efektem jest piana, nie zaś pasta do zębów dla słonia, no bo słonie zębów nie myją. Ale co z naszymi domowymi pupilami? Budowa zęba człowieka i psa różni się jedynie tym, że warstwa szkliwa u psa jest cieńsza niż u człowieka. Dlatego jak najbardziej powinniśmy czyścić zęby naszym psom i kotom! 

No dobrze, pewnie zapytacie: a co z dziko żyjącymi wilkami i kotowatymi? W naturze raczej nie uświadczymy wilka z kamieniem nazębnym? 

Przyczyny są dwie: po pierwsze ślina wilka nie wytwarza enzymu alfa-amylazy, który odpowiedzialny jest za rozkład węglowodanów. Wilki w naturze nie jedzą węglowodanów, gdyż te są im zbędne. Ewolucja sprawiła, że w psim pysku alfa-amylaza może zostać aktywowana, w zależności od tego, jak karmimy naszego psa lub kota. Największe zagrożenie dla psiej i kociej jamy ustnej stanowią suche karmy z duża zawartością węglowodanów. Po drugie wilki w naturze jedzą mięso, które obgryzają z kości, prowadzi to automatycznie do czyszczenia zębów

JAK ZATEM CZYŚCIĆ PSU I KOTU ZĘBY? 

Największym i najbardziej popularnym mitem jest to, że zwierzę czyści sobie zęby jedząc suchą karmę. Nic bardziej mylnego! Najprościej można by to porównać do sytuacji, kiedy człowiek zamiast myć zęby jadłby krakersy. Sucha karma zawiera często dużo węglowodanów oraz ulepszaczy smaku i prowadzi tylko do „oblepiania zębów”. Psom i kotom należy myć zęby tak jak ludziom! Oczywiście odpowiednio dostosowaną do tego pastą, szczoteczka może być zwykła, jak dla ludzi, z miękkim włosiem. 

Pastę dla Waszego pupila możecie też niezwykle łatwo wykonać w domu, wystarczy tak naprawdę glinka biała plus olej! Przepis znajdziecie w naszej infografice.

UWAGA! Pasty do zębów dla ludzi nie nadają się dla zwierząt.

P.S. Jeśli Wasze dzieci nie lubią myć zębów, powiedzcie im, że nawet asystent Rendi myje zęby 🙂 

Tekst i zdjęcia: Ewelina Marczewska