KREATYWNIE Z TOEE – KOLOROWE ŻONKILE

Żonkil to inna nazwa żółtych narcyzów (Narcissus jonquilla ), które jako jedne z pierwszych zwiastują wiosnę w ogrodach. Nazwa tych kwiatów pochodzi z języka francuskiego „jonquille” od jasnożółtych kwiatów. Przypisuje się im znaczenie odrodzenia i zmiany. Hasło „kwiecień plecień” sprawdza się w tych pierwszych dniach miesiąca wyjątkowo, bo mamy przeplatankę zimy i lata, jednakże dziś przedstawimy wiosenny eksperyment właśnie z tymi kwiatami. 

Sprawimy, aby kwiaty zmieniły kolor. Do doświadczenia użyliśmy żółtych narcyzów, menzurek z wodą i barwników. Polecamy intensywne barwniki spożywcze i te do jajek, odradzamy wodę zabarwioną bibułą lub z farbami. Dają zdecydowanie słabszy efekt. 

Pierwszy test nastąpił po 14 godzinach. Kwiaty nabrały intensywnej barwy. Najmniej widoczny efekt dawał barwnik żółty a najbardziej efektowny był kwiat w barwniku niebieskim. Obok menzurek, w szalce zostawiliśmy żonkile z tej samej wiązanki w wodzie. Były bardziej świeże i ładne, niż zabarwione kwiaty. Po 24 godzinach zabarwione kwiaty wyglądały na lekko zwiędle, w porównaniu z kwiatami w wodzie, a kolory okwiatu nabrały intensywniejszych barw. 

Barwienie kwiatów pozwala na stworzenie różnokolorowych roślin, jest też doskonałym początkiem rozmyślań na temat zdrowego odżywiania. Jak działają dodatki do żywności i dlaczego są dla nas szkodliwe? Czy sztuczne składniki znajdujące się w uwielbianych przez nas produktach na pewno są bezpieczne? Oprócz samej zabawy z barwieniem eksperyment posłużył, jako ciekawa lekcja. Gdy nadarzy się okazja, porozmawiamy o tym na wspólnych warsztatach w TOEE.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Plucińska