NIEBO KROK PO KROKU – KONSTELACJE OKOŁOBIEGUNOWE

Naszą dzisiejszą przygodę z nocnym niebem, dla odróżnienia od poprzednich wędrówek po nieboskłonie, rozpoczniemy od strony północnej nieba. 

Po tej stronie na niebie kryją się gwiazdozbiory należące do grupy konstelacji okołobiegunowych. Co to znaczy? Gwiazdozbiory okołobiegunowe to takie, które obserwować możemy na naszym niebie północnym przez cały rok, niezależnie od pory roku one zawsze są widoczne. Do grupy tej należą: Mała Niedźwiedzica, Duża Niedźwiedzica, Kasjopeja, Cefeusz, Żyrafa i Smok. 

Dziś omówimy dwa główne gwiazdozbiory – a zarazem najbardziej charakterystyczne. 

WSKAZÓWKI:

– spójrz na niebo w kierunku północnym, 

– około godziny 18, 

– przesuń wzrok w kierunku wschodniego horyzontu.

Wielka Niedźwiedzica należy do najbardziej odznaczających i znanych gwiazdozbiorów nieba północnego. Siedem jasnych gwiazd tworzy charakterystyczną figurę nazywaną Wielkim Wozem, jest to jednak tylko część tej konstelacji. Gwiazdozbiór ten jest trzecim co do wielkości układem gwiazd na niebie. Mimo iż gwiazdy tej konstelacji, nie należą do najjaśniejszych, kształt gwiazdozbioru z łatwością można odszukać na niebie. 

WSKAZÓWKI

– odszukaj Wielki Wóz, 

– poprowadź linię od końca Wielkiego Wozu „w górę” (spójrz na mapę).

Poszukiwania konstelacji Małej Niedźwiedzicy zaczniemy od najważniejszej gwiazdy tej konstelacji oraz naszego nieba północnego – a mianowicie od Gwiazdy Polarnej

Dlaczego tak ważna jest dla nas?

Nazywana inaczej Gwiazdą Biegunową, wyznacza kierunek północny naszego nieba. Jest to najjaśniejsza gwiazda konstelacji Małej Niedźwiedzicy. Obecnie gwiazda ta znajduje się o 44 minuty kątowe od północnego bieguna nieba. To co wyróżnia tę gwiazdę to to iż w nocy niemal w ogóle nie zmienia swojego położenia na niebie, a pozostałe gwiazdy krążą wokół niej.

Gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy jest małym gwiazdozbiorem, ale ogólnie znanym gdyż zawiera Gwiazdę Polarną. Nie jest też bardzo widoczna konstelacją, ale z uwagi na to iż znajduje się blisko bieguna północnego, łatwo jest ją odnaleźć. 

Tekst i zdjęcia Gracjana Kalicka