NIEBO KROK PO KROKU – KASJOPEJA I CEFEUSZ

W zeszłym tygodniu poznaliśmy gwiazdozbiory okołobiegunowe. Dla przypomnienia spójrzmy w niebo i poszukajmy Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy. To będzie nasz punkt wyjścia w naszych dzisiejszych poszukiwaniach kolejnych konstelacji okołobiegunowych. 

Zaczniemy od Kasjopei. Spójrz na niebo w kierunku północnym około godziny 19. Odszukaj Gwiazdę Polarną a następnie postępuj tak jak pokazuje mapa.

Aby dotrzeć do gwiazdozbioru Kasjopei należy przedłużyć odcinek łączący Gwiazdę Polarną z ostatnią gwiazdą dyszla Wielkiego Wozu. Najjaśniejsze gwiazdy tej konstelacji tworzą na niebie charakterystyczny wzór, litery „W”. Położona jest w obszarze Drogi Mlecznej. Według legendy Kasjopeja to żona Cefeusza i matka Andromedy, stąd na niebie te trzy gwiazdozbiory leżą blisko siebie. 

Odszukaj Mały Wóz a następnie poprowadź linię od Gwiazdy Polarnej. Podpowiedzią będzie mapa znajdująca się poniżej.

Cefeusz to gwiazdozbiór leżący blisko północnego bieguna nieba. Gwiazdy należące do tego gwiazdozbioru tworzą charakterystyczny kształt „domku”. W konstelacji tej znajdują się gwiazdy zmienne i podwójne. Znajduje się tu gwiazda Delta Cefei, od której wzięła się nazwa gwiazd zmiennych. 

Poznaliśmy do tej pory cztery z sześciu gwiazdozbiorów okołobiegunowych. Pamiętajmy, że widoczne są one przez cały rok blisko północnego bieguna nieba. Zatem każda pora roku będzie odpowiednia by skierować swój wzrok na te konstelacje. 

Tekst i zdjęcia Gracjana Kalicka