W swojej kuchni każdego dnia używa ją miliony ludzi. W 2018 roku naukowcy z uniwersytetu w Furtwangen przeprowadzili badania, które wykazały, że na 1 centymetrze sześciennym gąbki do naczyń, żyły aż 54 miliardy bakterii. Znalazły się tam drobnoustroje, które żyją w ludzkich jelitach i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka, ale również te, które mogą być niebezpieczne, jak pałeczka zapalenia płuc czy gronkowiec złocisty. Łącznie wyizolowano 360 różnych gatunków bakterii.
Drobnoustroje i bakterie do gąbek i zmywaków kuchennych trafiają z jedzenia, naszej skóry i tego, co unosi się w powietrzu. Specyficzna, porowata struktura gąbek oraz panująca w nich wilgoć jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.
Jak zapobiegać namnażaniu się zarazków i utrzymać higienę w kuchni? Należy pamiętać o czyszczeniu i dezynfekcji powierzchni użytkowych odpowiednimi do tego specyfikami, regularnej wymianie gąbek, ścierek i desek, a przede wszystkim szczególnie w okresie pandemii należy często i dokładnie myć ręce.
Tekst : Agnieszka Plucińska
Zdjęcia: Aleksandra Plumbom