ZOBACZ JAKIE TO PROSTE – ZNIKAJĄCE TOEE

Do wykonania doświadczenia będziesz potrzebować dwa rysunki, najlepiej stworzone samodzielnie, w tym jeden z nich dobrze aby był czarno-biały.

A teraz doświadczenie:

Umieść swoje rysunki przed sobą, na wysokości oczu. Zachowaj odstęp między rysunkami około 50 cm. Możesz przykleić swoje prace delikatnie do ściany, bądź postawić jeden rysunek obok drugiego w pokoju na półce. Postaraj się by otoczenie wokół rysunków było puste. 

Teraz odsuń się około dziesięciu kroków do tyłu (od rysunków). Zakryj prawe oko ręką i przesuwaj się powoli do przodu patrząc na czarno-biały rysunek – który też jest z prawej strony. Co zaobserwowałeś/aś?

Czy w pewnym momencie kolorowy rysunek znika z pola widzenia?

Spróbuj raz jeszcze tym razem patrz na kolorowy rysunek – czyli ten z lewej strony i zakryj lewe oko. Czy tym razem czarno-biały rysunek znajdujący się z prawej strony znika? 

A dlaczego tak się dzieje?

Wyjaśnienie:

W naszym oku jest takie miejsce, w tylnej części gałki ocznej, gdzie schodzą się wszystkie nerwy wzrokowe. W tym miejscu po prostu jesteśmy ślepi, gdyż nie ma tam receptorów wzrokowych. Zatem obraz, który powstaje w wyniku przechodzenia przez soczewkę naszego oka, nie jest rejestrowany przez nasz mózg. W normalnych warunkach obserwacji otoczenia, przy obserwacji otoczenia, nie zauważamy tego gdyż nasz mózg uzupełnia brakujący obraz otaczającym tłem.

Udanego eksperymentowania.

Tekst i zdjęcia: Gracjana Kalicka