ZOBACZ JAKIE TO PROSTE – POSTRZEGANIE JASNOŚCI BARW

DOŚWIADCZENIE:

Spójrz na zdjęcie powyżej, widzisz na nim szarą kartkę przez którą przewieszona jest różowa wstążka. Zastanów się: czy kartka ma jednakowy kolor?

A teraz spójrz na zdjęcie poniżej, gdzie różowa wstążka została przesunięta. 

Odpowiedź na pytanie: czy widziałeś jedne kolor ? Czy może dwa ? Na pierwszy rzut oka dostrzegamy jeden kolor. Ale dlaczego tak się dzieje?

WYTŁUMACZENIE:

Jasność danego elementu jest zawsze określana przez porównanie z innym elementem. W przypadku naszej kartki mamy ten sam kolor, ale o innym odcieniu. Gdy wstążka przysłania granicę między kartkami, na pierwszy rzut oka nie widać różnicy w kolorach. Nasze oko „uśrednia” jasność. W momencie gdy odsłaniamy granicę między kartkami nasze oko od razu wychwytuje ta różnicę. Oko ludzkie jest bardzo czułe na ostre krawędzie obszarów. Stąd od razu widzimy różnice.

ZOBACZ JAKIE TO PROSTE:

Sam również możesz zrobić takie doświadczenie w domu. Potrzebujesz do tego dwie kartki papieru o tym samym kolorze różniące się odrobine odcieniem. Wybrać możesz kartki z okładek bloków technicznych, które są nieomalże takie same, a jednak gdy zbliżymy je do siebie widzimy różnicę.

Teraz przyklej te kartki obok siebie by stykały się krawędziami, i pośrodku zawieś wstążkę. 

A teraz przetestuj to doświadczenie na swoim rodzeństwie, koleżankach, kolegach lub rodzicach. Zobaczysz czy dostrzegą różnice w kolorze.

Owocnego eksperymentowania!

Tekst i zdjęcia: Gracjana Kalicka