25 TYSIĘCY PIÓR ŁABĘDZIA NIEMEGO

Śnieżnobiałe ubarwienie jest charakterystyczne dla łabędzia niemego (Cygnus olor), dobrze znanego ptaka wodnego. Gatunek ten występują pospolicie w nizinnej części Polski, zarówno w wodach słodkich, jak i na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Łabędź niemy należy do najcięższych ptaków latających, dorosły samiec może ważyć nawet 18 kg. A jego ciało jest pokryte około 25000 piór.

Gatunek ten jest symbolem wierności, osobniki łączą się w pary na całe życie. W obrębie tego gatunku samice zajmują się budową gniazda, partnerzy dostarczają tylko materiał. Ich wspólne dzieło może mierzyć 1,5 m średnicy. Młode ubarwione szarobrązowo są zagniazdownikami – tuż po wykluciu opuszczają gniazdo i same szukają pokarmu. Samce zaciekle bronią gniazda i młodych. Nie można lekceważyć sykliwego odgłosu ostrzegawczego, ponieważ ten duży ptak może zrobić krzywdę nawet dorosłemu człowiekowi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Łabędzie nieme są w Polsce pod ochroną, a ich populacja jest stabilna. Tak więc jest sposobność ku temu by cieszyć oczy widokiem tego uroczego ptaka. Żerując na roślinach wodnych często spławikuje, czyli nurkując za pokarmem, nad powierzchnią wody jest widoczny wtedy kuper z ogonem. 

Tekst i zdjęcia Wojciech Buczek