ZJAWISKA WOKÓŁ NAS: GÓRA LODOWA

Góra lądowa A68a/ foto. NASA

Hasło: góra lodowa dla wielu z nas kojarzy się z historycznym wydarzeniem przedstawionym po latach w znanym filmie. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas dziewiczego rejsu na trasie Southampton-Nowy Jork, RMS „Titanic” – największy i najnowocześniejszy ówcześnie liniowiec, zderzył się z górą lodową i zatonął. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw, zasad bezpieczeństwa morskiego oraz monitoring gór lodowych na obszarach szlaków żeglugowych.

Góry lodowe to zwarte bryły lodu o powierzchni przekraczającej 300 metrów kwadratowych i wystające ponad powierzchnię co najmniej 5 metrów, oderwane w wyniku procesu oddzielenia od lodowca. Pływające po powierzchni wody lub osiadłe na dnie. Największe z gór lodowych nazywane są wyspami lodowymi.

A68a to największa obecnie góra lodowa na świecie, zanurzona na około 200 metrów pod linią wody. W lipcu 2017 roku oderwała się od szelfu lodowego na Antarktydzie i mierzyła wówczas 5,8 tys. km kwadratowych. Obecnie ma powierzchnię 4,2 tys. km kwadratowych. Choć od lodowego bloku odpadają małe fragmenty, ciągle stanowi zagrożenie. Obecnie, kierując się w stronę położonej na południowej części Oceanu Atlantyckiego brytyjskiej wyspy Georgia Południowa – według najnowszych danych – znajduje się od jej wybrzeża w odległości około 90 km.

Naukowcy oceniają, że do kolizji z wyspą, będącą domem dla milionów pingwinów i innych przedstawicieli dzikiej przyrody, dojdzie w ciągu najbliższych kilku dni. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że góra utknie w płytkich wodach przybrzeżnych wyspy. Zanim się rozpadnie, może tam pozostawać nawet przez kolejne 10 lat.

Zespół brytyjskich naukowców wyruszy w misję na południowy Atlantyk. Ich celem będzie zbadanie olbrzymiej góry lodowej. Wyprawę poprowadzi British Antarctic Survey (BAS), która zajmuje się badaniem Antarktydy i wysp Antarktyki.

Jeśli jesteście zainteresowani losem gigantycznej góry lodowej więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Brytyjskiej Rządowej Organizacja Naukowej (BAS) która poprowadzi wyprawę badawczą. Znajdziecie tam zdjęcia i filmy z obecnej sytuacji przemieszczania się A68a. https://www.bas.ac.uk/media-post/giant-iceberg-mission/

Tekst: Agnieszka Plucińska; zdjęcie: NASA
Zródło: https://www.bas.ac.uk/media-post/giant-iceberg-mission/ , https://www.twojapogoda.pl/