PODRÓŻE W NIEZNANE CZYLI MOBILNE KINO PRZYRODNICZE W TOEE

12002382_859235960838818_8228819294899951953_o

Mobilne Kino Przyrodnicze to najnowsza propozycja dla odwiedzających Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. To rodzaj multimedialnego kina sferycznego, dzięki któremu można odbywać podróże w nieznane, dalekie przestrzenie nie ruszając się z miejsca. Odbywające się w nim prezentacje to unikatowe seanse w skali Pomorza Zachodniego. Dynamiczne obrazy wyświetlane wewnątrz kopuły dają widzom złudzenie uczestnictwa w niezwykłym spektaklu światła i dźwięku, niczym podczas seansu w kinie IMAX. Prezentowane w TOEE filmy dotyczą szeroko rozumianych nauk przyrodniczych. Przede wszystkim popularyzują one wiedzę dotyczącą astronomii.

Uczniowie i nauczyciele oraz grupy zorganizowane odwiedzające nasz Ośrodek mogą uczestniczyć w obserwacji nieba za pomocą multimedialnego planetarium. Podczas warsztatów wyświetlane są sferyczne układy współrzędnych, gwiazdozbiory, planety, galaktyki a także inne obiekty astronomiczne. Prezentacji towarzyszy komentarz prowadzony przez fizyków będących instruktorami TOEE. Jest to rodzaj lekcji, wykładu lub prezentacji, która dostosowana jest do indywidualnych potrzeb widzów oraz ich wieku. W Mobilnym Kinie odbywają się również projekcje filmów dla najmłodszych miłośników kosmosu. Mają oni okazję zobaczyć obraz dedykowany dzieciom, który przybliża najważniejsze informacje dotyczące Układu Słonecznego. Z Kina Mobilnego korzystają również uczestnicy cyklicznych weekendowych warsztatów astronomicznych "Wyślij swoje dziecko w kosmos", a także goście spotkań poświęconych naukom ścisłym, które organizowane są wraz z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii oddział w Szczecinie.

W najbliższych planach znajdują się pokazy dedykowane odwiedzającym Zalesie w soboty i niedziele. TOEE planuje również poszerzenie oferty Moblinego Kina o filmy popularno-naukowe poświęcone ekologii oraz przyrodzie.

Mobline Kino Przyrodnicze zostało współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Foto. Tomasz Łój