NIEBO KROK PO KROKU – PUCHAR I KRUK

Dziś przybliżymy konstelacje Puchar oraz Kruk. Są to gwiazdozbiory nieba południowego, ale w Polsce możemy je obserwować wiosną nisko nad horyzontem po południowej części nieba.

Puchar to mały gwiazdozbiór. Spośród 88 wszystkich konstelacji nieba zajmuje on 53 miejsce. Jest również konstelacją słabo widoczną, nie ma tu gwiazd jasnych, które wyróżniały by kształt Pucharu na niebie. 

Aby odszukać tę grupę gwiazd na niebie, posłużymy się najjaśniejszą gwiazdą naszego nieba Syriuszem. 

Jest on w dalszym ciągu widoczny na południowej części nieba, nisko nad horyzontem. Bez problemu uda nam się go odszukać. Kiedy już zlokalizujemy Syriusza, przesuńmy wzrok na lewo od tej gwiazdy. Popatrz na mapę umieszczoną wyżej. Pokazuje ona jaką drogę musimy przebyć od Syriusza do konstelacji Pucharu. 

Gwiazdy tworzące kształt konstelacji są słabo świecącymi gwiazdami – czwartej bądź piątej wielkości, a ta najjaśniejsza gwiazda w tym gwiazdozbiorze to Delta Crateris i ma jasność 3,56m. Zatem potrzebujemy naprawdę ciemnego nieba by móc dostrzec kształt Pucharu. 

Kolejny gwiazdozbiór, który dziś przedstawimy to Kruk. 

Jest on również małym gwiazdozbiorem i zajmuje 70 miejsce na liście wszystkich gwiazdozbiorów. Mimo iż jest to mała grupa gwiazd, to jest ona dość wyraźna. Znajduje się blisko Panny i dzięki niej jesteśmy w stanie z łatwością trafić do Kruka. Spójrz na mapę poniżej.

Na tle bladego otoczenia, cztery najjaśniejsze gwiazdy tworzą wyróżniający się kształt czworokąta, a nieuzbrojonym okiem możemy dostrzec na niebie około 15 gwiazd tej konstelacji. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Kruka jest Gamma Corvi o jasności 2,58m. Nazwa arabska to Gienah, co oznacza „skrzydło” kruka.

Na zakończenie mapa, która przedstawia trzy konstelacje, Hydrę, o której była mowa w zeszłym tygodniu oraz Kruk i Puchar. Te gwiazdozbiory znajdują się blisko siebie, co może być pomocne w odszukaniu ich wszystkich na niebie. 

Owocnych obserwacji!

Tekst i zdjęcia Gracjana Kalicka