CZY JEZIORO WRÓCIŁO?

Poziom wody w jeziorze Piaski 19.04.2020

Pod koniec ubiegłego roku pisałem o prawie całkowitym wyschnięciu jeziora Piaski (wcześniej jezioro o powierzchni ok. 32 ha i średniej głębokości 1,5 m), położonego w Puszczy Wkrzańskiej, w pobliżu najwyższego wzniesienia, Piaskowej Góry (37 m n.p.m.), a właściwie dużej wydmy. Było to jezioro typu linowo-szczupakowego, z bardzo zamulonym dnem i małą przejrzystością wody (z tego powodu nie było jeziorem kąpielowym), stanowiące jednak ważne siedlisko ptactwa wodnego.

Jezioro Piaski utrwalone 13.11.2020 r.

Jezioro Piaski pełniło też funkcje przeciwpożarowego zbiornika wody. To właśnie tutaj 24 sierpnia 2005 roku, w czasie akcji gaszenia pożaru w lesie, wpadł do niego helikopter gaśniczy, w wyniku zaczerpnięcia do kosza wody z mułem, co spowodowało jego przeciążenie. Na szczęście, maszyna nie utonęła i załoga wyszła z tego wypadku bez szwanku. Obecnie helikopter ten jest eksponowany na skwerze przed Strażą Pożarową w Policach.

Tegoroczna zima, z opadami śniegu, spowodowała jednak ponowne wypełnienie wodą misy jeziora. Pozostaje tylko pytanie, na jak długo?

jezioro Piaski pod koniec roztopów 24.02.2021r.

Dojazd rowerem z TOEE w Zalesiu do punktu widokowego nad jeziorem Piaski, urządzonego przez Nadleśnictwo Trzebież, zajmuje ok. pół godziny. Warto tam się wybrać na wiosenną przejażdżkę.

Tekst i zdjęcia dr Tadeusz Leśnik