NIEBO KROK PO KROKU – GWIAZDOZBIÓR KIL

Dziś kolejny gwiazdozbiór nieba południowego, który wyróżnia druga co do jasności gwiazda nieba. Oprócz tego znajduje się tu również przepiękna mgławica.

Gwiazdozbiór Kil to konstelacja nieba południowego, jest dużym gwiazdozbiorem, 34 co do wielkości. Kiedyś Kil wraz z innymi gwiazdozbiorami, takim jak Żagiel, Rufa i Kompas, tworzył jeden duży gwiazdozbiór Argo. Z powodu zbyt dużych rozmiarów został podzielony na mniejsze. Tak powstała konstelacja Kil. 

W konstelacji tej odnaleźć możemy drugą co do jasności gwiazdę nieba. Jest to gwiazda Kanopus. Na tym nie koniec ciekawych obiektów, znajduje się tu również niezwykle masywna Eta Cainae. Kil jest konstelacją przypominającą kadłub greckiego statku, część konstelacji zanurza się w naszej galaktyce Drodze Mlecznej. Najjaśniejsze gwiazdy konstelacji to Kanopus, Miaplacidus (β), Avior (ε), Aspidiske (ι) i υ Car.

Najjaśniejsza gwiazda Kila, Kanopus, jest to żółtawobiały nadolbrzym. To gwiazda 15 tysięcy razy jaśniejszy od naszego Słońca, jest również dziewięć razy masywniejsza od naszej dziennej gwiazdy. Znajduje się 313 lat świetlnych od nas. 

W mgławicy Carina znajduje się gwiazda Eta (η) Kila, jest to jedna z najlepiej zbadanych gwiazd w naszej galaktyce. Jest ona około 120 razy masywniejsza i pięć milionów razy jaśniejsza od Słońca. W ciągu sześciu sekund wypromieniowuje tyle energii, ile nasze Słońce w ciągu roku. Gwiazda w latach czterdziestych XIX oraz w roku 1890 gwiazda ta wybuchła dwukrotnie. To spowodowało powstanie mgławicy Homunkulus, która otacza tą gwiazdę. Z powodu tych wybuchów przez jakiś czas gwiazda ta była drugą co do jasności gwiazda naszego nieba. Aktualnie jest ledwo widoczna nieuzbrojonym okiem. 

Mgławica Carina inaczej Mgławica Kil, NGC 3372 jest mgławicą, która ma rozmiar czterokrotnie większy od tarczy Księżyca w pełni. Leży w obrębie Galaktyki Drogi Mlecznej. To mgławica, którą można podziwiać gołym okiem. Poniżej znajduje się mapa, która pokazuje jak trafić do tej mgławicy. 

Tekst i zdjęcia Gracjana Kalicka