CZY PIASKU MOŻE ZABRAKNĄĆ?

Piasek w definicji z Wikipedii to: „skała osadowa, luźna, złożona z niezwiązanych spoiwem ziaren mineralnych, przede wszystkim kwarcu. Wielkość ziaren waha się zależnie od przyjętej klasyfikacji od 0,05 lub 0,063 do 2 mm”.

Dla dzieci piasek to z pewnością plaża i babki z piasku. Dla niektórych zwierząt piasek jest miejscem, w którym mogą się schronić, złożyć jaja, czy po prostu żyć. Nam dorosłym, piasek w pierwszej kolejności kojarzy się z odpoczynkiem, wakacjami, morzem. I chociaż zapewne wielu z Was wie, że piasek jest niezbędnym materiałem do produkcji szkła oraz betonu, to niewiele z nas jest świadomych tego, że piasku zaczyna BRAKOWAĆ.

Nieustannie zwiększająca się populacja ludzi i rozwój miast prowadzą do coraz to większego zapotrzebowania tego surowca. Domyślam się, że zastanawiacie się teraz, że jak to, przecież na naszej planecie znajdują się pustynie pełne piasku. Kolejną niespodzianką może być to, że do produkcji szkła oraz betonu nie stosuje się piasku z pustyni tylko piasku pochodzącego z plaż, dna rzek i jezior, piasek pustynny jest zbyt sypki, jego struktura powoduje, że nie nadaje się on do produkcji szkła czy betonu. Odpowiadając więc na pytanie zawarte w tytule naszego tekstu – tak, piasku może zabraknąć, piasku już zaczyna brakować.

Piasek jest trzecim, zaraz po wodzie i powietrzu, najczęściej używanym przez nas zasobem! W wielu miejscach m.in. na Florydzie, w niektórych rejonach Włoch oraz Hiszpanii obowiązuje zakaz zabierania piasku z plaży, za którego złamanie grożą bardzo wysokie kary. Wszystko przez kradzieże, uwaga, nawet całych plaż! Do czego może doprowadzić brak piasku? Oprócz tego, że zabraknie nam surowca budowlanego, piasku używamy do filtrowania wody, produkcji plastiku, a nawet kosmetyków. Zachwiane zostaną morskie ekosystemy, zagrożone zostaną miejscowości nadmorskie, a dzieci, nie będą już mogły swobodnie lepić babek z piasku. Ziemia to jeden wielki organizm, dlatego tak ważne jest dbanie o każdy jej komponent. Jako ciekawostkę dodam, że szkło jest jedynym materiałem, który może być poddawany recyklingowi niezliczoną ilość razy, pamiętajcie więc, że segregacja śmieci ma sens!

Tekst i zdjęcia: Ewelina Marczewska