Do wykonania doświadczenia będziesz potrzebować dwa rysunki, najlepiej stworzone samodzielnie, w tym jeden z nich dobrze aby był czarno-biały.
A teraz doświadczenie:
Umieść swoje rysunki przed sobą, na wysokości oczu. Zachowaj odstęp między rysunkami około 50 cm. Możesz przykleić swoje prace delikatnie do ściany, bądź postawić jeden rysunek obok drugiego w pokoju na półce. Postaraj się by otoczenie wokół rysunków było puste.
Teraz odsuń się około dziesięciu kroków do tyłu (od rysunków). Zakryj prawe oko ręką i przesuwaj się powoli do przodu patrząc na czarno-biały rysunek – który też jest z prawej strony. Co zaobserwowałeś/aś?
Czy w pewnym momencie kolorowy rysunek znika z pola widzenia?
Spróbuj raz jeszcze tym razem patrz na kolorowy rysunek – czyli ten z lewej strony i zakryj lewe oko. Czy tym razem czarno-biały rysunek znajdujący się z prawej strony znika?
A dlaczego tak się dzieje?
Wyjaśnienie:
W naszym oku jest takie miejsce, w tylnej części gałki ocznej, gdzie schodzą się wszystkie nerwy wzrokowe. W tym miejscu po prostu jesteśmy ślepi, gdyż nie ma tam receptorów wzrokowych. Zatem obraz, który powstaje w wyniku przechodzenia przez soczewkę naszego oka, nie jest rejestrowany przez nasz mózg. W normalnych warunkach obserwacji otoczenia, przy obserwacji otoczenia, nie zauważamy tego gdyż nasz mózg uzupełnia brakujący obraz otaczającym tłem.
Udanego eksperymentowania.
Tekst i zdjęcia: Gracjana Kalicka