PROFESORKA ATOMÓWKA I ASYSTENT RENDI O POWIETRZU

Co to jest powietrze? Gdy zadajemy to pytanie dzieciom, bardzo często pada odpowiedź, że powietrze to tlen. Tłumaczymy wtedy, że i owszem, tlen to jeden ze składników powietrza, ale w powietrzu znajdują się również inne gazy, takie jak azot, dwutlenek węgla, argon i inne gazy szlachetne. Powietrze jest więc to mieszanina gazów, zawartość procentowa tych gazów może ulegać zmianom. Zbyt duża zawartość dwutlenku węgla w powietrzu ma negatywny wpływ na naszą planetę. Smog, który obecny jest w miastach, powstaje w wyniku mieszania się mgły z dymem i spalinami, które zanieczyszczają powietrze, którym oddychamy. Smog bezpośrednio wpływa na nasz stan zdrowia, dlatego też, w ten poniedziałkowy poranek niezmiernie cieszymy się, że według najnowszych badań, dzięki uchwale antysmogowej dla Krakowa liczba dni, gdy poziom pyłów PM10 jest przekroczony, spadła ze 125 do 64.

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że po raz pierwszy w historii, według raportu think-tanków Ember i Agora Energiewende zatytułowanym „The European Power Sector in 2020” OZE stały się, głównym źródłem energii elektrycznej w UE.

W okresie zimowym jakość powietrza spada ze względu na palenie w piecach nieodpowiednim opałem. Palenie śmieciami w piecu jest bardzo szkodliwe dla naszej planety. Wraz z dymem z takiego paleniska w powietrze uwalniane są ogromne ilości szkodliwych substancji. Niestety wciąż zarówno w miastach jak i na wsiach w wielu domostwach wciąż używa się śmieci jako opału.

Toksyny ze spalonych śmieci przedostają się do powietrza, którym oddychamy. W ten sposób trujemy zarówno siebie, jak i innych ludzi, rośliny i zwierzęta. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, niemal w każdym sezonie grzewczym normy jakości powietrza są przekraczane nawet o kilkaset procent w stosunku do maksymalnej normy! Dlatego też za palenie śmieciami grożą wysokie kary finansowe. Pamiętajcie, żeby zwracać na to uwagę w swoim otoczeniu, bo czyste powietrze potrzebne jest nam wszystkim.

Tekst i zdjęcia: Ewelina Marczewska

Źródło: www.green-news.pl