ZJAWISKA WOKÓŁ NAS: CHMURY – CO TO TAKIEGO I SKĄD JE WIDAĆ?

Niebo bywa różne, miewa różne kolory, nie zawsze jest jasne i pełne obłoków, czasem jego kolory nas zachwycają, aż nie można oderwać wzroku. Na niebiańskiej scenie, na różnych zakątkach świata obserwujemy niekończący się spektakl odgrywany przez chmury. Od letnich burzowych, po wielowarstwowe ciemne roztaczające się nad górską scenerią. 

Chmura jest skupiskiem produktów kondensacji pary wodnej występujących w powietrzu w postaci kropelek wody lub kryształków lodu. Pułap, na którym powstaje zależy od wilgotności powietrza i szybkości z jaką temperatura spada wraz z wysokością. Ilość wody w chmurach waha się od ułamka grama do kilku gramów w 1 m3.

Większość z nas ogląda chmury z powierzchni ziemi. Ciekawe obserwacje możemy prowadzić oglądając chmury z góry. Przez okno samolotu , z górskich szczytów. Technika satelitarna umożliwia obserwowanie formacji chmur w oszałamiającym wymiarze- na granicy atmosfery i z przestrzeni kosmicznej.

Zapraszamy w odwiedziny do TOEE, gdzie wspólnie zapolujemy na zalesiowe chmury. W sali Zjawisk Atmosferycznych poznacie mnóstwo ciekawostek na ich temat!

Tekst : Agnieszka Plucińska

Zdjęcia: Teresa Kulik