WYSTAWA FOTOGRAFII „KLEJNOTY PRZYRODY MIĘDZY SZCZECINEM A PASEWALKIEM” 

„Klejnoty przyrody między Szczecinem a Pasewalkiem” to tytuł konkursu fotograficznego, zorganizowanego w maju 2023 r. przez polsko-niemiecką organizację ochrony przyrody Rewilding Oder Delta we współpracy z Parkiem Przyrody „Am Stettiner Haff” oraz Stowarzyszeniem Dziedzictwa Lokalnego i Zamku w Löcknitz. Uczestnicy z Polski i Niemiec nadesłali w sumie ponad 80 prac konkursowych przedstawiających dzikie gatunki lokalnej flory i fauny, krajobrazy oraz zagrożone skarby dziedzictwa przyrodniczego regionu. 

Rozstrzygnięcie konkursu, wernisaż oraz uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 24 czerwca br. na zamku w Löcknitz. W ramach bliskiej współpracy, po 3 miesiącach wystawa została przekazana do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu z okazji obchodów 10-lecia pracy ośrodka. Prace konkursowe można zobaczyć do końca lutego 2024, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 oraz w soboty w godzinach: 9.00 – 16.00.

Rewilding i odbudowa zasobów przyrodniczych są możliwe tylko przy wsparciu i zaangażowaniu lokalnej społeczności. Cieszymy się, że dzięki wydarzeniom takim jak konkurs i wystawa fotografii możemy działać wspólnie i chwalić się bogactwem dziedzictwa przyrodniczego naszego regionu – niewątpliwego powodu do dumy po obu stronach granicy. 

Sponsorem akcji jest Niemiecka Loteria Kodów Pocztowych – Deutsche Postcode Lotterie

Tekst: Ilona Wenderlich