WARSZTATY EDUKACYJNE W TOEE – 15-21 CZERWCA

Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu zaprasza indywidualnych odwiedzających na warsztaty edukacyjne (rodziny oraz opiekunowie z dziećmi). Poniżej prezentujemy grafik zajęć w okresie 15 – 21 czerwca.

15 – 16 czerwca (poniedziałek i wtorek)

EKSPERYMENTUJ Z NAMI 
godz. 10.00 – 10.40 
Kreatywne warsztaty rodzinne z fizyki i chemii przy użyciu materiałów oraz odczynników, które każdy może znaleźć w swoim domu (woda, barwniki, sól, ocet itd.). Proste eksperymenty przybliżą prawa, które rządzą naszym światem. 
Wiek uczestników: 5+, liczba uczestników – maksimum 6 osób 
Instruktorka: Agnieszka Plucińska 

NA TROPIE PRZYRODNICZYCH ZAGADEK – SPACER PO PUSZCZY WKRZAŃSKIEJ 
godz. 10.00 – 11.00/ 12.00 -13.00 / 14.00 -15.00
Warsztaty realizowane w formie spaceru do lasu z quizem dotyczącym wiedzy przyrodniczej. Łączna długość do przejścia ok.1,5 km. Uczestnicy otrzymają mapkę terenu z zaznaczonymi punktami, w których trzeba będzie rozwiązać zagadkę przyrodniczą i wpisać jej rozwiązanie do tabelki. 
Spacer po ścieżce poprowadzi instruktor TOEE, który na koniec dokona podsumowania i oceny wyników. Najlepsza osoba/zespół/rodzina otrzyma upominek edukacyjny a wszyscy uczestnicy materiały przyrodniczo-krajoznawcze.
Wiek uczestników: uczniowie szkół, liczba uczestników – maksimum 12 osób
Instruktor: dr Tadeusz Leśnik

ABC RECYKLINGU
godz. 13.00 – 13.40 
Interaktywne warsztaty ekologiczne i przyrodnicze z elementami zajęć plastycznych i manualnych. Uczestnicy dowiedzą się czym jest recykling oraz dlaczego warto chronić Ziemię. Będzie dużo zabawy! 
Wiek uczestników 5+, liczba uczestników – maksimum 6 osób 
Instruktorka: Agnieszka Plucińska 

17 czerwca (środa) 

NIEZWYKŁE OWADY 
godz. 10.00 – 11.00/ 12.00 – 13.00/ 14.00 – 15.00 
Poznaj owady zapylające: pszczoły, motyle, trzmiele i inne. W trakcie warsztatów odkryjemy także niesamowitego siłacza czyli żuka wiosennego oraz niebywałych budowniczych takich jak gmachówka drzewotoczna i mrówka rudnica. Dzieci poznają budowę owadów, nauczą się odróżniać owady od innych małych zwierząt, np.: pajęczaków. Zapoznają się z owadami zarówno pożytecznymi, jak i szkodnikami. Dowiedzą się jak ograniczać w naturalny sposób populację tych ostatnich, ale też jak dbać o owady pożyteczne.
Wiek uczestników 6-12 lat, liczba uczestników – maksimum 5 osób 
Instruktor: Wojciech Buczek 

18 czerwca (czwartek)

POZNAJ RYBY POLSKICH WÓD 
godz. 10.00 – 11.00/ 12.00 – 13.00/ 14.00 – 15.00 
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają gatunki ryb żyjące w polskich wodach, zarówno te największe jak i najmniejsze. Dzięki replikom ryb dzieci mają okazję przyjrzeć się ich budowie i dokonać porównania. Zdradzimy rybie tajemnice: czy ryby posiadają głos, jak długo mogą żyć, które z nich zapadają w sen zimowy i wiele innych ciekawostek. Dzieci wykonają wyklejankę złotej rybki i będą uczestniczyły w zajęciach ruchowych.
Wiek uczestników 5-8 lat, liczba uczestników – maksimum 5 osób 
Instruktor: Wojciech Buczek 

19 czerwca (piątek)

CIEKAWOSTKI LEŚNYCH ZWIERZĄT 
godz. 10.00 – 11.00/ 12.00 – 13.00/ 14.00 – 15.00 
Czy dzik jest dziki i zły? Jak inteligentny jest lis? Jak silna jest mrówka? Dlaczego jelenie ryczą i czy sarna jest żoną jelenia? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas warsztatów przyrodniczych. Uczestnicy poznają faunę naszych lasów, a w szczególności najciekawszych jej przedstawicieli: rzekotkę drzewną, dudka, kowalika i inne zwierzęta. W programie zabawy ruchowe i quiz przyrodniczy.
Wiek uczestników 8 + lat, liczba uczestników – maksimum 5 osób 
Instruktor: Wojciech Buczek 

20 – 21 czerwca (sobota i niedziela)

JEZIORA ŚRÓDLEŚNE PUSZCZY WKRZAŃSKIEJ – RAJD ROWEROWY
start godz. 10.00 (parking TOEE w Zalesiu)
Rajd rowerowy pod hasłem „Poznajemy byłe i istniejące jeziora śródleśne w Puszczy Wkrzańskiej”. Rower własny lub wypożyczony za opłatą z TOEE (w tym wypadku należy przyjechać do Zalesia wcześniej, by nie opóźniać startu całej grupy). Długość trasy ok.18 km (w większości drogi asfaltowe).
Na trasie przewidziane są przystanki edukacyjne, gdzie będzie można poznać ciekawostki dotyczące m.in. flory i gospodarki leśnej w Puszczy Wkrzańskiej oraz przerwa rekreacyjna na półmetku rajdu, nad jeziorem Piaski.
Powrót do Ośrodka ok. godz. 13.00. Wskazane jest wysokie obuwie terenowe.
Wiek uczestników uczniowie szkół oraz osoby dorosłe, liczba uczestników – maksimum 12 osób 
Rajd pilotuje instruktor dr Tadeusz Leśnik.

Więcej informacji oraz zapisy na warsztaty wyłącznie pod numerem telefonu: 913180120. Zajęcia są płatne. Wszystkich odwiedzających TOEE obowiązywać będzie nowy regulamin, w którym określone zostały szczegółowe wytyczne sanitarne. Serdecznie zapraszamy! 
Fot. Tomasz Łój