SIŁACZ WŚRÓD OWADÓW CZYLI ŻUK WIOSENNY

Żuk wiosenny (Geotrupes vernalis) to niewielkich rozmiarów chrząszcz należący do rodziny gnojarzowatych. Jego wygląd jest typowy dla żuków – krótkie, krępe, mocno wypukłe ciało o barwie czarnej z metalicznym, niebieskim lub zielonym połyskiem, długość ciała dochodzi do 20 mm, odznacza się obecnością włosków na kończynach.

Jego tryb życia przynosi ważne korzyści ekosystemowi lasu i łąk. Jak na gnojarza przystało, żywi się odchodami zwierzęcymi, przez co przyśpiesza obieg materii w przyrodzie. Samice składają jaja w podziemnych korytarzach wypełnionych odchodami, co zabezpiecza wyklute wiosną larwy w pokarm a dodatkowo natlenia glebę (system podziemnych korytarzy) i wzbogaca ją w cenny nawóz. Tak więc ten niewielki owad pełni ważne funkcje w lasach – jest leśnym sanitariuszem sprzątającym odchody a zarazem ogrodnikiem, gdyż nieświadomie przyczynia się do lepszego wzrostu roślin. Nie można zapomnieć o jego ogromnej sile. Szacuje się, że jest on w stanie podnieść ciężar nawet o ok. 1000 razy większy od niego samego. 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzę Państwu zdrowia, szczęścia i radości oraz tyle sił do czynienia świątecznych porządków, co w żuku wiosennym. 

Tekst i zdjęcia: Wojciech Buczek