SIERPNIOWE MAGICZNE NOCE CZYLI RÓJ PERSEIDÓW

Przed nami prawdziwy spektakl na nocnym niebie czyli maksimum roju meteorów Perseid. Warto zadrzeć głowę i obserwować je w najbliższych dniach. Spadające meteoryty, mylnie zwane „spadającymi gwiazdami”, pojawiają się, kiedy orbita ziemska przecina orbitę komety 109P/Swift-Tuttle. W tym roku ma to miejsce między 17 lipca a 24 sierpnia, z maksimum roju w dniach 12 i 13 sierpnia.

Droga meteorów przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Żyrafy oraz Perseusza. Maksimum występuję w pobliżu tego ostatniego. Perseidy zwane są „łzami świętego Wawrzyńca”, gdyż występują w okolicach daty śmierci męczennika czyli 10 sierpnia.

Jak przygotować się na obserwacje Perseidów? Najlepiej obserwować je w drugiej połowie nocy lub nad ranem, gdyż radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Co ważne, do obserwacji nie potrzebujemy żadnego sprzętu. Ale co najważniejsze, niezbędne jest bezchmurne niebo! Najlepiej też wybrać się na obrzeża miasta lub poza aglomerację, aby uniknąć zanieczyszczeń nieba oświetleniem ulicznym. Udanych obserwacji!

Tekst i zdjęcie: Gracjana Kalicka