PROFESORKA ATOMÓWKA I ASTENT RENDI – SŁONIOWA PASTA DO ZĘBÓW

Dzisiejszym bohaterem jest 30% roztwór nadtlenku wodoru, nazywany też perhydrolem. Pomimo podobieństwa nazwy i wzoru sumarycznego do wody, nadtlenek wodoru jest substancją o innych właściwościach. Posiada on inną strukturę niż woda, wiązanie tlen-tlen wprowadza duże zmiany w cząsteczce. Jej podstawową cechą jest to, iż nie jest płaska. Zwykle połączenia tlenu z tlenem są nietrwałe, oznacza to, że nadtlenek wodoru jest substancją niestabilną, która szuka powodu by pozbyć się niepotrzebnego atomu. Klasyfikowana jest jako substancja szkodliwa, o silnym działaniu utleniającym i potencjalnie wywołującym korozję.

Nadtlenek wodoru ulega rozkładowi na wodę i tlen, w naturalnych warunkach bardzo powoli. Dodając jodek potasu, czyli katalizator, przyspieszamy tę reakcję, towarzyszy temu duże wydzielenie tlenu, który zostaje „uwięziony” w pianie. „Dym” widoczny na filmie, który można zobaczyć na Facebooku TOEE, to po prostu para wodna.

https://www.facebook.com/zalesietoee/videos/286369412873192

W domu możecie wykonać to doświadczenie w bezpieczniejszej wersji, jednak pamiętajcie o rękawiczkach! Potrzebny Wam będzie 6% roztwór nadtlenku wodoru (używany w fryzjerstwie), do którego dodajecie barwnik oraz płyn do naczyń i wszystko dokładnie mieszacie. Na koniec dodajemy rozczyn z suchych drożdży i gotowe! Uwaga – może powstać tyle piany, że spokojnie zęby mógłby umyć taką pastą nawet słoń!

Tekst, zdjęcia i wideo: Ewelina Marczewska