OZE – NADZIEJA NA NEUTRALNOŚĆ KLIMATYCZNĄ

TOEE to miejsce, gdzie na co dzień uczymy dzieci i dorosłych jak ważne jest dbanie o przyszłość naszej planety. Ośrodek położony jest w otulinie Puszczy Wkrzańskiej, więc piękno natury jest tutaj na wyciągnięcie ręki. Co można zrobić, by chronić przyrodę wokół nas?

Coraz więcej krajów oraz regionów zapowiada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Oznacza to maksymalne ograniczenie emisji CO2 w przemyśle, transporcie, energetyce przez państwa, ogromne spółki, przedsiębiorstwa i samych konsumentów. To także zrównoważenie tych emisji, których nie udało się ograniczyć poprzez zwiększenie ich pochłaniania.

Według Komisji Europejskiej gospodarka neutralna dla klimatu wymaga wspólnych działań oraz inwestycji m.in. w energię ze źródeł odnawialnych czyli OZE. Unia Europejska chciałaby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, jednak oprócz krajów europejskich taki sam plan przedstawiła Korea Południowa i Japonia. Chiny zapowiadają neutralność klimatyczną do 2060 roku. Wielkopolska Wschodnia jako pierwszy subregion Polski planuje osiągnąć neutralność klimatyczną już do 2040 roku.

Problem jednak stanowi wciąż bardzo duży udział w energetyce światowej energetyki węglowej, która stanowi największe źródło emisji CO2, dlatego temat jest niezwykle ważny i z pewnością będzie poruszany coraz częściej.

źródło: światoze.pl

Foto i tekst Ewelina Marczewska