O RYBACH W ZALEWIE SZCZECIŃSKIM – WĘGORZ EUROPEJSKI

Węgorz europejski (Anguilla anguilla) to nietypowy gatunek ryby ze względu chociażby na samą budowę ciała (wężowaty kształt, ciało pozbawione łusek). Jednak jego wyjątkowość nie wynika z samego wyglądu, lecz z nietypowych zachowań. Weźmy pod uwagę rozród tego gatunku. Znakomita większość ryb dokonuje rozrodu w środowisku w którym żyją na co dzień. Są też ryby, które dokonują wędrówek rozrodczych z morza do wód słodkich, np.: ryby łososiowate czy jesiotrowate. Zaś węgorze jako wyjątkowe ryby dwuśrodowiskowe przyjmują kierunek przeciwny i na tarło płyną z wód słodkich do morza.

Zadziwiające jest też to, że wszystkie węgorze dokonują rozrodu w jednym miejscu, w Morzu Sargassowym na głębokości 100 m. Stąd też rozmiary wędrówek rozrodczych przyjmują niekiedy ogromny zasięg, wynoszący nawet 9000 km, bo tyle pokonują węgorze żyjące w Polsce. Niesamowity jest też fakt, iż całą drogę pokonują na czczo (ich układ pokarmowy ulega zanikowi) co tłumaczy konieczność zgromadzenia dużej ilości tłuszczu w ich ciałach przed migracją. Po tak wyczerpującej wędrówce i tarle wszystkie osobniki giną. Rozród i wędrówki tych ryb kryją wiele tajemnic.

Nie można zapomnieć o niebywałych walorach smakowych tej ryby, szczególnie węgorz wędzony jest drogim rarytasem. Warto też wiedzieć, że węgorze potrafią pływać do tyłu, co należy do rzadkości u ryb.

Fot. Wojciech Buczek