NIEBO KROK PO KROKU Z TOEE – WOLARZ

Wyjdź na balkon, unieś głowę i znajdź Wolarza – gwiazdozbiór nieba wiosennego. Pomoże w tym Tobie instruktorka TOEE – Gracjana, która jest fizyczką. Oto jej wskazówki.


Obserwacje można prowadzić przez najbliższy tydzień – Wolarz nieznacznie będzie zmieniać swoje położenie przesuwając się w stronę południa. Jest to drogowskaz do odnalezienia pozostałych konstelacji. Wolarz wstępuję na niebo od wschodu przesuwając się powoli po stornie południowej nieba. 
Jak go odnaleźć? Poszukiwania zaczynamy o godz. 21:00. 


WSKAZÓWKI:
– spójrz na niebo w kierunku południowym, 
– obróć się teraz w kierunku wschodu,
– podnieś swój wzrok na wysokości około 20 stopni nad horyzontem, a ujrzysz jasną gwiazdę, „mrugającą” w kolorze lekkiej pomarańczy. 
Pamiętaj: te obserwacje można dokonać patrząc przez okno lub z balkonu.  


KILKA SŁÓW O WOLARZU:
– gwiazdozbiór nieba wiosennego,
– ma charakterystyczny kształt „latawca” (7 wyraźnie widocznych gwiazd)
– leży w towarzystwie Korony Północnej i Psów Gończych, 
– 13. co do wielkości gwiazdozbiór na niebie
– nazwa konstelacji oznacza „Strażnik Niedźwiedzia” – gdy przyjrzymy się jak Wolarz wędruje po nieboskłonie – zauważymy, że zawsze podąża za Wielką Niedźwiedzicą.


TO CO WYJĄTKOWEGO W WOLARZU:
– jego najjaśniejsza gwiazda Arktur,  
– Arktur pomarańczowy olbrzym (na dole „latawca”) jest czwartą co do jasności gwiazdą nieba -0.04mag, ma 25 razy większą średnice niż Słońce, 
– jest jedną z najbliższych gwiazd, odległość wynosi 36 lat świetlnych, 
– u Arktura stwierdzono ruch własny tzn. że przesuwa się na niebie (w ciągu 800 lat pokona odległość o odległość kątową równą średnicy tarczy Księżyca).
– tworzy wraz z gwiazdą Regulus i gwiazdą Spika (o tych gwiazdach już wkrótce) – Trójkąt Wiosenny, stąd też nazywany jest gwiazdą wiosenną – jest najjaśniejszy w tym trójkącie.

Fot. Gracjana Kalicka