NIEBO KROK PO KROKU – WOŹNICA I MARS

Nasza przygoda z niebem zimowym dobiega końca. Poznaliśmy już prawie wszystkie konstelacje tej pory roku. Na zakończenie zostawiłam piękny gwiazdozbiór Woźnicy. 

Co wyjątkowego w tym gwiazdozbiorze? W naszych szerokościach geograficznych Woźnicę możemy podziwiać tak naprawdę cały rok, może nie zawsze widoczna jest w całości, ale wyróżnia się tu bardzo jasną gwiazdą Kapellą. Dzięki niej odszukanie tej konstelacji czy to na niebie zimowym czy chociażby latem jest dość łatwe. 

Tak jak to pokazuje mapa zamieszczona powyżej, do Kapelli możemy dotrzeć wybierając dowolną jasną gwiazdę konstelacji nieba zimowego. 

Kapella to szósta co do jasności gwiazda nieba północnego. Leży stosunkowo blisko od Słońca, bo dzieli ją 43 lata świetlne. Jest to najjaśniejsza gwiazda konstelacji Woźnicy. Mimo iż z Ziemi widzimy jeden punkt, patrząc na Kapelle, to jest to układ wielokrotny gwiazd. Jest to układ gwiazd spektroskopowo podwójnych, które mają na niebie jeszcze innych przypadkowych towarzyszy. 

Woźnica to gwiazdozbiór nieba północnego, który jest dość duży i wyraźny, zajmuje 21 miejsce co do wielkości konstelacji na niebie. Liczba gwiazd, które możemy podziwiać nieuzbrojonym okiem to około 90.

Znajdują się tu trzy bliźniacze gromady gwiazd, które możemy podziwiać już przez lornetkę. To gromady otwarte M36, M37, i M38. W odnalezieniu tych obiektów, pomoże Ci mapa zamieszczona poniżej. 

O tej porze na niebie goszczą również planety. Jest to planeta skalista – Mars, oraz gazowy gigant – Uran. Niestety tej drugiej nie jesteśmy w stanie podziwiać, gdyż zbyt duża odległość tej planety od Ziemi, nam to uniemożliwia. 

Jednak nie wszystko stracone. Bez problemu odszukamy czerwoną planetę Marsa. Omawialiśmy go już wcześniej, zatem dziś skupimy się na wskazaniu gdzie aktualnie Mars się znajduje. 

Tekst i zdjęcia Gracjana Kalicka