NIEBO KROK PO KROKU – HYDRA

Zbliżamy się do dnia rozpoczęcia astronomicznej wiosny, która nadejdzie 20 marca o godz. 11:37. W ubiegłym roku omawialiśmy gwiazdozbiory półkuli północnej należących do nieba wiosennego. Mówiliśmy jednak tylko o głównych konstelacjach, a wciąż przed nami nieodkryte pozostały te słabiej widoczne i te, które zaliczamy do gwiazdozbiorów małoznaczących. 

Zaczniemy od największego gwiazdozbioru – Hydry. Poszukiwania zaczynamy 17 marca około godziny 21:30

WSKAZÓWKI:

– spójrz na niebo w kierunku południowym, 

– odszukaj Oriona, Dużego Psa, Małego Psa, 

– Spójrz na mapę poniżej 

Hydra jest największym gwiazdozbiorem jak chodzi o powierzchnię, którą zajmuje na niebie. Jednak nie zawsze tak było. Kiedyś największy gwiazdozbiór znajdował się na półkuli południowej i nazywał się Okręt Argonautów. Został on jednak podzielony na trzy mniejsze konstelacje – Carina – kil statku – omawialiśmy ten gwiazdozbiór dwa tygodnie temu. Pozostałe konstelacje to Puppis – rufa statku oraz Vela – żagiel. Po podziale Okrętu Argonautów największy gwiazdozbiór to właśnie Hydra. 

Spośród wszystkich 88 gwiazdozbiorów całego nieba, Hydra rozciąga się na ponad 1/4 drogi dookoła nieba. Na południe od Raka znajduje się głowa Hydry, a ogon mieści się między Wagą i Centaurem, na południowej półkuli. Mimo iż jest to duży gwiazdozbiór wcale nie łatwo jest go odnaleźć, gdyż gwiazdy które go tworzą są słabe. 

Pomimo iż jest to największy gwiazdozbiór, Hydra nie ma wielu ciekawych obiektów. To co przykuwa uwagę – to gwiazdy tworzące głowę Hydry. Patrząc na Hydrę nieuzbrojonym okiem dostrzec można około 130 gwiazd. 

CIEKAWE GWIAZDY

Alfa Hydrae (α Hya) – Alphard jest to najjaśniejsza gwiazda tej konstelacji. Alphard oznacza „samotna”, leży ona w pustym obszarze nieba. To pomarańczowy olbrzym, który znajduje się w odległości około 177 lat świetlnych.

– kolejne ciekawe gwiazdy to wizualny układ podwójny ε Hya –Ashlesha. Gwiazdy te oddalone sa od siebie tylko trzy sekundy kątowe, zatem rozdzielenie ich za pomocą teleskopu nie jest łatwe.

Na zakończenie przypomnijmy jeszcze konstelacje nieba wiosennego, które poznaliśmy w zeszłym roku. Są to

– Wolarz – z pięknie świecącym na czerwono Arkturem, 

– Korona Północna znajdująca się z lewej strony Wolarza, 

– Psy Gończe znajdujące się z prawej strony Wolarza, 

– oraz dwie konstelacje zodiakalne Panna i Lew. 

Tekst i zdjęcia Gracjana Kalicka