KWINTESENCJA NATURY – MECH LEŚNY

Mszaki uznawane są za jedne z najstarszych żyjących obecnie roślin lądowych. Pojawiły się wiele milionów lat temu. Nie dotknęły ich zmiany klimatyczne,przez miliony lat uległy jedynie małym zmianom. Patrząc na mchy mamy do czynienia z żywymi skamieniałościami!

Mszaki pełnią ważną funkcję w retencjonowaniu wody. Magazynują przez darnie duże ilości wody opadowej, zatrzymując ją przez długi czas i ograniczając parowanie. W ten sam sposób pomagają utrzymać właściwą wilgotność gleby leśnej, tworząc odpowiedni mikroklimat. Zabezpieczają glebę leśną przed erozją oraz stanowią środowisko do życia dla roślin, grzybów, bezkręgowców lub czasami drobnych kręgowców.   

Duża część mchów w polskich lasach znajduje się pod ścisłą lub częściową ochroną. Zgodnie z prawem mech jako surowiec nie może być pozyskiwany, zwłaszcza na masową skalę. Prace artystyczne można wykonywać jedynie z mchów i roślin pozyskanych ze specjalnych hodowli ewentualnie pozyskanych podczas prac naprawczo-budowlanych np.czyszczenia dachu.

Od kilku lat mech znajduje szerokie zastosowanie w europejskiej florystyce oraz wystroju wnętrz. Wykorzystywany jest w zielonych ścianach żywych roślin, ogrodach wertykalnych, kompozycjach kwiatowych czy lasach w słoiku. Chcąc samemu stworzyć taka prace musimy koniecznie pamiętać, że mech, który nie został poddany procesowi stabilizacji szybko uschnie, zmieni kolor i tym samym przestanie być atrakcyjny. Podczas stabilizacji naturalne soki roślin są zastępowane przez unikatowy roztwór stabilizacyjny. Rośliny nie tracą swojej świeżości przez wiele miesięcy, a dodatkowo nie wymagają pielęgnacji. 

Źródło: Vítězslav Plášek, Mszaki w lasach. Przewodnik terenowy dla leśników i taksatorów. 
https://www.greensy.eu/ , http://www.mossdecor.pl/faq/

Tekst i zdjecia Agnieszka Plucińska