JEŻE I TAJEMNICA JABŁEK

Jeż z jabłkiem na grzbiecie to powszechnie znany obrazek. Ale… jest on nieprawdziwy! Jeż przede wszystkim nie byłby w stanie zarzucić sobie jabłka na plecy, a poza tym, jeże jabłek nie jadają.

Są to największe w Polsce ssaki owadożerne, czyli podstawą ich pożywienia są owady, a także ślimaki, dżdżownice, ale również jaszczurki, żaby, ropuchy (jeże są niewrażliwe na ich jad), małe ssaki ptasie jaja, padlina, a nawet żmije! Jeże to nocne zwierzęta, dlatego teraz, jesienią, gdy szybciej robi się ciemno spotykamy ich więcej, często poszukują pożywienia przy drodze przygotowując się do zapadnięcia w sen zimowy, przez co padają ofiarami samochodów. Jeż bowiem nie ucieka przed zagrożeniem, a zwija się w kulkę wystawiając swoją obronną, kolczastą, zbroję.

Poprzez ciągle rozrastające się zabudowania jeże wędrują w poszukiwaniu pokarmu, którego często im brakuje, dlatego nasza pomoc jest tutaj niezwykle istotna. Czym więc możemy dokarmić jeża znalezionego w naszym ogródku? Śmiało możemy nakarmić jeża kocią karmą, kawałkiem mięsa lub ugotowanymi warzywami. Pamiętajcie, jeże NIE jedzą jabłek, jeży NIE karmimy również mlekiem, gdyż nie trawią one laktozy, może więc ono powodować silne biegunki, a w efekcie nawet śmierć zwierzęcia.

Tekst: Ewelina Marczewska

Zdjęcie: Aleksandra Plumbom