GRACJANA KALICKA NOMINOWANA DO TYTUŁU „SZCZECINIANKI ROKU EKO”

Szalenie miło nam poinformować, że kierowniczka TOEE Gracjana Kalicka została nominowana do prestiżowego konkursu „Szczecinianka Roku Eko”. W uzasadnieniu czytamy: „Sama – jako fizyk – z niezwykłą pasją i zaangażowaniem wyjaśnia trudne naukowe zagadnienia. Nominowana za upowszechnianie myśli ekologicznej, zwłaszcza najmłodszym i młodzieży, kreatywność i chęć przekazywania wiedzy w sposób nietuzinkowy”. Serdecznie zapraszamy do oddania głosu na Gracjanę!  Jak zagłosować? Wystarczy wysłać SMS na numer 71051 (koszt SMS-a wynosi 1,23 zł z VAT) o treści SR, a po spacji numer Gracjany Kalickiej 14 . Głosować można do 12 maja (czwartek) do końca dnia. Gala konkursu będzie 13 maja.

toee-ferie (37)Gracjana Kalicka od przeszło 10 lat przekonuje dużych i małych, że nauki ścisłe są ciekawe i warto je poznać. W 2005 roku rozpoczęła współpracę z profesorem Jerzym Stelmachem, który był pomysłodawcą Domu Eksperymentów EUREKA. Tam już jako absolwentka Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego prowadziła interaktywne warsztaty z fizyki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Następnie została kierowniczką i współtwórczynią „Astronomicznej EUREKI” w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Na wieży budynku na Wałach Chrobrego przybliżała gościom historie odległych galaktyk, ale też wiedzę o planetach i gwiazdach najbliższych Ziemi. 

Brała udział w wielu projektach ogólnopolskich i międzynarodowych promujących wiedzę z fizyki i nauk ścisłych (między innymi POKL „As Kompetencji” oraz „Z matematyką, fizyką i przedsiębiorczością zdobywam świat”, „Poznaj atom – porozmawiajmy o Polsce z energią” projekt prowadzony przez Ministerstwo Gospodarki). Kalicka była współorganizatorką wielu pokazów naukowych w całej Polsce, uczestniczyła również w konferencjach naukowych, edukacyjnych i dydaktycznych. Współpracowała między innymi z Kari Byron, autorką programu telewizyjnego „Pogromcy Mitów” (Discovery Channel).
Od 2013 roku jest kierowniczką Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Oprócz sprawnego zarządzania kadrą, nawiązywania współpracy polsko-niemieckiej i administrowaniem Ośrodkiem, znajduje również czas na prowadzenie cyklicznych warsztatów astronomicznych dla dzieci. Zarządzana przez nią placówka otrzymuje liczne prestiżowe wyróżnienia. W czerwcu 2014 roku Gmina Police otrzymała tytuł „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Kapituła konkursy wyróżniła Ośrodek w kategorii „Turystyka transgraniczna i międzynarodowa”. W 2015 roku placówka otrzymała III miejsce w konkursie Targów Ekologicznych EKO Kołobrzeg w kategorii Eko-Edukacja. Dyplom został wręczony podczas II Międzynarodowym Forum Ekologicznym w Kołobrzegu. Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu pod kierownictwem Gracjany Kalickiej oprócz stałej oferty skierowanej do przedszkoli i szkół współpracuje również ze stowarzyszeniami i organizacjami w całym regionie (między innymi Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oddział w Szczecinie, stowarzyszenia rowerowe ze Szczecina, Polic, Stargardu, Warszewa, Stepnicy i Wielgowa, Fundacja Szansa dla Niewidomych i inni). Dzięki jej staraniom Ośrodek wyposażony został w ubiegłym roku w Mobilne Kino Przyrodnicze, unikatowy namiot sferyczny, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie ciekawych zajęć poświęconych przyrodzie, ekologii i astronomii. Każdego dnia swojej pracy Gracjana Kalicka w sposób kreatywny i nietuzinkowy przekonuje dzieci i dorosłych jak ważne i ciekawe są nauki ścisłe, w tym przede wszystkim fizyka i astronomia.

Foto. Tomasz Łój