CZY „NASZ KLIMAT” SIĘ OCIEPLA?

Większość z nas z pewnością spotkała się z twierdzeniem różnych osób, które twierdzą, że globalne ocieplenie to mit. Takie osoby najczęściej posługują się twierdzeniami nie popartymi faktami. Dlatego w tym miesiącu poruszymy temat globalnego ocieplenia i postaramy się rozprawić z mitami jakie krążą w sieci oraz wśród naszych znajomych.

W tym roku szczególnie zawrzało ponieważ… spadł śnieg! I tutaj od razu zaczynamy tłumaczenie, że pogoda to nie klimat, pogoda to stan atmosfery, który może zmieniać się z godziny na godzinę. Rano świeci słońce, popołudniu pada deszcz. No dobrze, czym zatem jest klimat? Klimat to stan parametrów pogody uśredniony na podstawie wyników wieloletnich obserwacji.

Poza tym globalne ocieplenie dotyczy całej planety, wysnuwanie więc wniosków dotyczących klimatu na podstawie pogody w jednym miejscu nie jest w żaden sposób miarodajne.

Według najnowszych danych NASA, Copernicus Climate Change Service oraz JMA, rok 2020 był na równi z rokiem 2016 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. 25 lutego według danych IMGW w Makowie Podhalańskim odnotowano temp. 22,1 stopni Celsjusza, co jest pobiciem rekordu z tego samego miasta z 25 lutego 1990 r. Tego samego dnia najwyższą lutową temperaturę odnotowała również Warszawa. Taka sytuacja miała również miejsce m.in. na Słowacji, Litwie, Szwecji czy Słowenii. W przeciągu zaledwie kilku dni nastąpiła zmiana temperatury o około 30 stopni, temperatury sięgały -15 stopni by zaraz przejść na +15. Dodatkowo ocieplenie klimatu zwiększa wilgotność powietrza, co prowadzi do ekstremalnych opadów oraz śnieżyc.

Więcej faktów i mitów dotyczących ocieplenia klimatu poznacie w kolejnym artykule.

Tekst i zdjęcia: Ewelina Marczewska