Archiwum kategorii: Bez kategorii

PRZEDWIOŚNIE W TOEE

zdjęcie 278 wwwNa przedwiośniu, gdy na łąkach nie widać jeszcze wiosennej zieleni, jako pierwsze wyrastają kwiaty podbiału pospolitego. Złocistożółte kwiaty pojawiają się przed rozwojem zielonych liści, na pędach kwiatowych pokrytych brunatnymi lub purpurowymi łuskami. Tę piękną roślinę o właściwościach leczniczych, znanych od starożytności, można podziwiać na wilgotnych łąkach w Zalesiu. Znajdziemy ją również w ogrodzie edukacyjnym przy Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej na rabacie z roślinami miododajnymi. Serdecznie zapraszamy do Ośrodka na spacer i podziwinie wiosennych pejzaży. 

Fot. T. Leśnik 

TOEE NA KONFERENCJI W TORUNIU

Ł.Balcerzak-6357 (1)Konferencja "Interakcja – Integracja" to coroczne spotkanie osób z całej Polski, które na co dzień zajmują się edukacją i promocją nauki. W dniach 11 – 13 marca w Toruniu twórcy centrów naukowych, wystaw interaktywnych i planetariów wymieniali się swoją wiedzą i doświadczeniem. Po raz pierwszy na konferencji pojawił się zespół z Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Zapraszenie naszych pracowników i ich udział w konferencji to duże wyróżnienie, gdyż wśród gości byli między innymi: Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy czy Centrum Hewelianum z Gdańska. 

Foto. Ł. Balcerzak 

WIOSENNE ŻYCZENIA WIELKANOCNE

IMG_9151 wwwZ Ośrodka Edukacji ekologiczne życzenia. 

Niechaj wszystko dąży do ich spełnienia: 

Baranka w koszyku, 

Pisanki malowanej, 

Zajączka w zielonym bukszpanie!

A gdy dyngusa nadejdzie godzina

O oszczędzaniu wody prosimy nie zapominać!

Życzą wszyscy pracownicy Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu 

WAŻNA INFORMACJA

1Ważna informacja dla odwiedzających Zalesie. W dniach od 4 do 6 kwietnia Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej będzie zamknięty dla odwiedzających. Serdecznie zapraszamy w innym terminie. 

NAUKOWE WIOSENNE PRZEBUDZENIE. DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI!

toee (3 of 15)Przeszło 250 osób odwiedziło Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu by 21 marca razem przywitać Wiosnę. Dzień rozpoczął się spacerem do Puszczy Wkrzańskiej w poszukiwaniu pierwszych śladów odejścia Zima i nastania nowej pory roku. O godz. 13 fizycy z naszego Ośrodka przygotowali wybuchowe i ogniste eksperymenty. W ten sposób nie tylko obudzono Wiosnę, ale też przybliżono zgromadzonym wiedzę z nauk ścisłych. Specjalnym gościem tego dnia była Magdalena Wasiczek, uznana fotografka przyrody. Artystka prezentowała swoje prace, a także dzieliła się swoim fotograficznym doświadczeniem. Najmłodsi wraz z rodzicami mieli okazję wykazać się zdolnościami plastycznymi – wspólnie tworzono pocztówki wielkanocne, a także ekozwierzaki, oczywiście z materiałów recyklingowych. Miłośnicy przyrody sprawdzali swoją wiedzę ze znajomości ptasi trelii i kamuflażu ptasich jaj. Dzień zakończono pokazem astronomicznym, dzięki któremu można było się dowiedzieć co nowego można obserwować na wiosennym niebie. 

Uczestnicy Naukowego Przebudzenia Wiosny spisali się na medal. W Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu wiosna zagościła na dobre! Dziękujemy, że bylście z nami! Do zobaczenia! 

Foto. Tomasz Łój