DZIEŃ SŁOŃCA – AKTYWNOŚĆ NASZEJ NAJBLIŻSZEJ GWIAZDY

Aktywność Słońca to szereg cyklicznie pojawiających się zjawisk, które zachodzą na najbliższej Ziemi gwieździe. Zmiany te trwają około 11 lat, w czasie których obserwujemy wzrost bądź spadek plam na tarczy Słońca, rozbłysków czy też koronarnych wyrzutów masy ze Słońca. 

Co to są plamy na Słońcu? To ciemniejsze obszary widoczne na jego powierzchni. Charakteryzują się niższą temperaturą niż otoczenie, w którym się znajdują. Na powierzchni Słońca temperatura sięga około 6 000 stopni Celsjusza, a w centrum plamy słonecznej to około 4 000 stopni Celsjusza. W wyniku czego widzimy plamę jako ciemniejszy obszar. Plamy słoneczne mają ogromne rozmiary, sięgają od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Zatem są większe od naszej planety.

Przypomnij sobie jak wygląda Ziemia na zdjęciach z kosmosu – a teraz wyobraź sobie obok niej jeszcze większą plamę słoneczną. Plamy słoneczne często występują grupami. Mogą się one rozciągać na długość przeszło 200 000 km. 

Podczas naszych wtorkowych obserwacji niestety nie udało się nam zaobserwować plam, ale nic straconego. Każdego dnia możesz przyglądać się tarczy Słońca na żywo :

https://www.spaceweatherlive.com/pl/aktywnosc-sloneczna.html

UWAGA! Nigdy nie spoglądaj na Słońce uzbrojonym okiem czyli np. przez teleskop, lornetkę, lunetę itp. Grozi to trwałym uszkodzeniem oka! Poniżej zdjęcia stopionego okularu i kartki z wypaloną dziurą przez promienie słoneczne.

Tekst i zdjęcia Gracjana Kalicka