ZJAWISKA WOKÓŁ NAS: ZIMOWE WIATRY

Pogoda ostatnio potrafi nas zaskoczyć! Jeszcze niedawno spacerowaliśmy przy dodatnich temperaturach, obecnie w niektórych rejonach Europy obowiązkowe sanki, a nawet skutery śnieżne. Pogoda długoterminowa na styczeń 2021 roku zwiastuje atak arktycznego mrozu i intensywne opady śniegu w niemal na całym kontynencie.

Obecnie obserwujemy największe od półwiecza śnieżyce i rekordowe mrozy w Hiszpanii. Żywioł sparaliżował nawet stolicę, gdzie biały puch ostatnio widziano ponad 10 lat temu.

”Bestia ze wschodu”, czyli wyż syberyjski wpłynie również na zmianę aury w Polsce. Fala zimna z północy i wschodu Europy wypchnie z naszego kontynentu cieplejsze masy powietrzna znad Atlantyku. Według zapowiedzi meteorologów zaatakuje ona około 17-25 stycznia. Będzie to szczyt sezonu zimowego w tym roku. Długoterminowa prognozy pogody na luty wskazuje na ocieplenie i wiosenną aurę.  

Śnieg w Polsce pada zwykle do temperatury nieprzekraczającej minus 10 stopni. Często określając skalę opadów śniegu, używamy haseł: śnieżyca, zawieja, zawierucha śnieżna czy burza śnieżna. Czym więc różni się śnieżyca od burzy śnieżnej, czy zamieci?

Zamieć śnieżna występuje wtedy, gdy wiatr unosi z ziemi płatki śniegu. Podczas tego zjawiska nie występują opady śniegu. Wiatr unoszący płatki śniegu, przy występujących opady śnieżnych nazywamy zawieją śnieżną. W Ameryce Północnej zawieja, której stała prędkość wiatru przekracza 55 km/h, a widoczność nie przekracza 400 metrów, określane jest mianem blizzardu. ’’Blizardami’’ określa się również burze śnieżne na innych obszarach np. Antarktydzie.

Śnieżyca to gwałtowny, obfity opad śniegu. Zazwyczaj ograniczający widoczność i występujący z porywistym wiatrem. Przejawia się w podstacji zawiei i zamieci śnieżnych, w których śnieg podnoszony jest z powierzchni ziemi przez wiatr i niesiony wraz z nim. Kiedy śnieżycy towarzyszą wyładowania atmosferyczne, zjawisko to zwane jest burzą śnieżną. Pojawia się ono dosyć rzadko. Jest podobne do burzy letniej, tylko zimą, zamiast deszczu, pada śnieg. Na niebie widzimy błyskawice i słyszymy grzmoty.

Jeśli jesteście zainteresowani warunkami pogody na świecie więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej, która prowadzi wizualizacje minionych, obecnych i przyszłych warunków pogodowych w różnych ujęciach. Za pomocą statycznych i interaktywnych map. Znajdziecie tam również mapę zagrożeń pogodowych https://www.accuweather.com/

Tekst: Agnieszka Plucińska