PROFESORKA ATOMÓWKA I ASYSTENT RENDI O MAGNESACH

Lodówka to chyba najpopularniejsze miejsce w każdym domu, na którym znajdują się magnesy. Ale tak naprawdę, magnesów, czyli przedmiotów, które posiadają właściwości magnetyczne używamy na co dzień: w silnikach elektrycznych, dynamach rowerowych, a nawet w zatrzaskach lub mocowaniach. Przyciąganie przedmiotów zachodzi dzięki oddziaływaniom nazywanym magnetycznymi. Magnes przyciąga przedmioty wykonane z żelaza, niektóre stopy wykonany z ich domieszkami oraz inne magnesy.

Na filmie, który jest na Facebooku TOEE możecie zobaczyć, jak magnesy neodymowe przyciągają slime’a z dodatkiem tlenku żelaza. Co warte podkreślenia można wyróżnić materiały silnie oddziałujące z magnesami i oddziałujące niewiele lub wcale. W domu każdy może zrobić proste doświadczenie i sprawdzić jakie przedmioty będą przyciągały Wasze magnesy.

https://www.facebook.com/zalesietoee/videos/194448329122435

Końce magnesów nazywamy biegunami. Każdy magnes posiada dwa bieguny: północny i południowy, czasem bywają oznaczone dwoma kolorami (najczęściej jest to niebieski i czerwony). Jednakowe bieguny odpychają się, zaś różne przyciągają.

Magnesy na lodówkę są znacznie słabsze niż użyte przez nas w doświadczeniu magnesy neodymowe, magnesy neodymowe po połączeniu bardzo trudno jest rozdzielić. Przestrzeń wokół magnesu, w której zachodzą oddziaływania magnetyczne, które nazywamy polem magnetycznym. O polu magnetycznym opowiemy Wam więcej w kolejnym odcinku! 

Tekst, wideo i zdjęcia: Ewelina Marczewska