Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

WERNISAŻ FOTOGRAFICZNY JAKUBA JANA KASKI

6 grudnia 2018


Serdecznie zapraszamy do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu 6 grudnia (godz. 18) na wernisaż wystawy „Pejzaż aktyniczny” fotografa Jakuba Jana Kaski.

„Aktyniczny, aktyniczne światło o zakresie długości fal (barw) odpowiadających barwoczułości materiału fotograficznego i powodujące dzięki temu naświetlenie” – T. Karpowicz

Cykl „Pejzaż aktyniczny” to początek ralizacji mojego marzenia sprzed kilku lat. To próba pójścia w ślady niestrudzonych XIX-wiecznych fotografów pejzażystów i zmierzenia się z trudami fotografowania w terenie, stosując tak chimeryczną technikę jak mokra metoda kolodionowa z 1851 roku.
XIX-wieczni fotografowie, Carleton Watkins, Gustave Le Gray czy Eadweard Muybridge, odważni ludzie, pełni pasji i zapału stali się dla mnie kimś na wzór bohaterów. Fotografując pejzaż szybko zorientowałem się, że praca pod presją i w zmiennych warunkach jest czymś co bardzo mi służy. Im mniej czasu, im więcej przeszkód… tym większa satysfakcja z wykonanej pracy.  Jest w tym coś pierwotnego i pociągającego…
Okazało się, że wyjazdy z miasta i czas spędzony na obserwacji natury, stały się dla mnie jedną z większych przyjemności jakich mogę doświadczać. Mam tutaj na myśli nie tylko wyraźnie odczuwalne „zwolnienie tempa”, ale również to, że moja wrażliwość zaczęła wychodzić również poza sferę „wrażliwości fotograficznej”.

Efektem mojej dotychczasowej pracy jest 30 fotografii wykonanych w dwóch głównych XIX-wiecznych technikach pozytywowych: odbitki solnej i albuminy. Papiery przygotowuję własnoręcznie wykorzystując wysokiej jakości papier akwarelowy do odbitek solnych, które finalnie woskuję woskiem pszczelim rozpuszczonym w oleju lawendowym. Odbitki albuminowe kopiuję na bardzo cienkim, ręcznie przygotowanym papierze a następnie naklejam na tekturki… dokładnie w ten sam sposób jak to robiono w XIX wieku. Papiery kopiuję stykowo z negatywami szklanymi wykonanymi w terenie. Odbitki z negatywów formatu 20x25cm nie wymagają powiększania, czyli rozmiar odbitki jest równy rozmiarowi szklanego negatywu. Fotografuję używając oryginalnych, mosiężnych obiektywów z epoki przez co uzyskuję specyficzny, ostry, ale i plastyczny rysunek obrazu.

Fotografowałem w Rezerwacie Przyrody Prządki na tererenie Czarnożecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowgo w okresie od sierpnia do listopada 2018 roku. Cykl będzie kontynuowany…

Jakub Jan Kaska

BIOGRAM
Jakub Jan Kaska, urodzony w 1984 roku w Krośnie na Podkarpaciu. Prawnuk krośnieńskiego fotografa z przełomu wieków XIX/XX – Rudolfa Kaski. Amator pierwotnych technik fotograficznych i klasycznych walorów obrazu. Od roku 2016 skupiony na mokrej metodzie kolodionowej. Samodzielnie wytwarza negatywy szklane, odbitki solne, albuminowe oraz ambrotypy – w wiernym oparciu o receptury i zasady sprzed ponad 150lat. Samouk – dzielący się swą wiedzą i doświadczeniem podczas spotkań, pokazów a także warsztatów.

Wystawy oraz wyróżnienia

„Uczeń” – wystawa indywidualna – Galeria HETTA – Krosno 2017

Wystawa fotografii w technikach dawnych i alternatywnych – wystawa zbiorowa – Zabrze 2017

Ambrotypia – wystawa zbiorowa – Galeria na 6 – Gliwice 2018

Festiwal fotografii w technikach dawnych i alternatywnych – wystawa zbiorowa – Zabrze 2018

Wyróżnienie za prace w technikach albuminy i papieru solnego – Muzeum Narodowe w Gdańsku – Wystawa alternatywnych technik fotografii „Then&Now”, Gdańsk 2018

Odbitka solna i ambrotypia – wystawa zbiorowa – Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu „Jadernówka” – 2018

Pokazy i warsztaty

Uniwersytet Warszawski , Wydział Historii Sztuki – pokaz wykonania ambrotypii – Warszawa 2018

Fundacja wspierająca rozwój kultury „Aparat Caffe” – warsztaty „Techniki historyczne” – Rzeszów 2018

Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu „Jadernówka” – pokaz wykonania odbitki solnej / 2018

Details

Date:
6 grudnia 2018