Archiwum kategorii: Bez kategorii

Wiosna zawitała do TOEE!

Sony 039Wszyscy odwiedzający Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej mogą spotkać się oko w oko z… Wiosną! Przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę po Zalesiu, będą mieli szansę odkryć pierwsze znaki jej przybycia. Żmija zygzakowata opuściła już swą kryjówkę i wygrzewa się w cieple słonecznych promieni. Żwawo uwijają się małe czerwone owady, to kowale bezskrzydłe. Na wigotnych skarpach przy drodze do rezerwatu "Świdwie" zakwitły żółte kwiaty podbiału pospolitego. To one będą stanowić pierwszy pokarm dla spargnionych nektaru pszczołom i innym obudzonym ze snu owadom. Zapraszamy do TOEE! Sprawdź sam/a czy wiosna już tu jest! 

Foto. Tadeusz Leśnik. 

Konferencja Funduszu Ochrony Środowiska

IMG_6638 wwwJak szukać pieniędzy na projkety zwiazane z edukacją ekologiczną – o tym dyskutowali goście, którzy 20 marca zawitali do TOEE. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Polskiej Fundacji Ekologicznej. Przeszło 100 osób nie tylko zdobywało potrzebną wiedzę, ale również znalazło czas na zwiedzenie naszego Ośrodka i zaznajomienie się z jego działalnością. 

Pierwszy wernisaż w TOEE

1422385_576393192456431_1382134673_n17 marca uroczyście otworzyliśmy wystawę "Wildlife Photographer of the Year 2002 – 2013". To pierwszy wernisaż w TOEE. Ekspozycja obejmuje przeszło 70 najpiękniejszych zdjęć, prezentujących piękno krajobrazów, świat roślin i zwierząt z każdego zakątka ziemi. Organizator wystawy Jerzy Zegarliński powiedział na jej otwarciu: "Fotografia przyrody przypomina fotografię reporterską. To uchwycenie chwili, momentu decydującego." Podkreślił, że zdjęcia mają zachęcić do własnych poszukiwań piękna natury z aparatem fotograficznym. "Takie bezkrwawe polowania wymagają wiedzy, pasji, cierpliwości i przede wszystkim szczęścia" – powiedział Jerzy Zegarliński. Tego dnia gościliśmy w TOEE panią dyrektor polickiego MOKu Annę Ryl, burmistrza Polic Władysława Diakuna, nadleśniczego Antoniego Michnowicza z Nadleśnictwa Trzebież, przedstawicieli mediów, licznych gości z Polic i ze Szczecina. Wystawa "Fotografia dziekiej przyrody" będzie otwarta w TOEE do 21 kwietnia. Zapraszamy! 

TOEE w Phaeno Science Center

DSC05908 wwwPracownicy TOEE 15 marca udali się do Wolfsburga. Miasto, w którym narodził się słynny "garbus", ściśle zwiazane jest z fabryką Volkswagen. Celem podróży było centrum nauki Phaeno Science Center. Jego budynek, wyglądający jak statek kosmiczny, budzi dużą ciekawość. Został zbudowany według projektu irakijsko-brytyjskiej architektki Zaha Hadid. Swoje drzwi centrum otworzyło w 2005 roku. Brytyjski "Guardian" zaliczył do 12 najważniejszych nowoczesnych budowli świata. Wewnątrz Phaeno znajduje się 350 interaktywnych stacji eksperymentalnych przedstawiające ciekawe fenomeny ze świata techniki i przyrody. A wszystko po to, by zaciekawić, motywować do nauki i szukania odpowiedzi.