26 maja (czwartek) Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu będzie zamknięty dla odwiedzających. Serdecznie zapraszamy w pozostałe dni długiego weekendu.
Foto. Tomasz Łój
26 maja (czwartek) Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu będzie zamknięty dla odwiedzających. Serdecznie zapraszamy w pozostałe dni długiego weekendu.
Foto. Tomasz Łój
W sobotę 14 maja zakończył się kolejny roczny kurs astronomiczny w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy przeszło 40 dzieci regularnie spotykało się by zdobywać wiedzę dotycząca astronomii. Warsztaty prowadziła Gracjana Kalicka, fizyczka. Mali miłośnicy nauki wspólnie odbywali międzyplanetarne podróże w naszym Mobilnym Kinie Przyrodniczym, był czas na rozwiązywanie zadań i quizów. Było też dużo dobrej zabawy! Kolejny kurs „Wyślij swoje dziecko w kosmos” rozpocznie się już w październiku. Tuż po wakacjach poinformujemy o szczegółach dotyczących warsztatów.
Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej leży w pięknym i różnorodnym biologicznie otoczeniu przyrody. Tuż koło Ośrodka znajdują się olsy, czyli lasy olchowe rosnące na terenach bagiennych i torfowych. Właś nie teraz zakwitła tu kmieć błotna, zwana potocznie kaczyńcem lub kaczeńcem. Ta piękna roślina o żółtych kwiatach występuje na glebach mokrych, żyznych, glebach o odczynie obojętnym, pomiędzy kopcami, na których rośnie olsza czarna.
Foto. T. Leśnik
Bardzo dziękujemy za wszystkie głosy oddane na Gracjanę Kalicką, kierowniczkę Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, która była nominowana do tegorocznej edycji konkursu „Szczecinianka Roku Eko”.
„Już sama nominacja była i jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem. Dziękuję za docenienie mojej pracy i zaangażowania całej ekipy TOEE” – powiedziała Gracjana Kalicka, podczas finału konkursu. My gratulujemy wszystkim nominowanym Paniom oraz laureatkom: Marzenie Górskiej ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę oraz Marzenie Białowolskiej z Fundacja Na Rzecz Zwierząt „Dzika Ostoja „.
Foto. R. Pakieser
Miłośnicy astronomii mieli okazję 9 maja spotkać się z instruktorami Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej tym razem w Szczecinie. Fizycy przywieźli ze sobą teleskop by wraz z członkami Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii móc wspólnie obserwować tranzyt Merkurego przez tarczę słoneczną. Niecodzienne zjawisko można było również oglądać online. Od czasu do czasu chmury przysłaniały naszą dzienną gwiazdę i uniemożliwiały obserwację. Ale warto było być z nami tego dnia, gdyż kolejne takie zjawisko na naszym niebie dopiero w 2032 roku.