NIE TAKI SZPAK ZŁY, JAK O NIM MÓWIĄ

Szpak zwyczajny (Sturnus vulgaris), to średniej wielkości ptak, nieco mniejszy od kosa o czarnym, połyskującym upierzeniu, ale cieszący się złą sławą w szczególności wśród sadowników i działkowców. Ten pospolity ptak często przynosi znaczące straty w uprawach drzew i krzewów owocowych, napadając licznymi stadami i zjadając duże ilości owoców. Choć mało kto wie, odgrywa on też pożyteczną rolę dla człowieka. Otóż podczas jesiennych orek wyjada owady i ich larwy, tym samym oczyszczając glebę ze szkodników.

Szpaki należą do gatunku częściowo migrującego. Dawniej zamieszkiwały tylko Europę, dziś obecne na wszystkich kontynentach. W Polsce nie podlega ochronie, a populacja tego gatunku jest stabilna. Warto też wiedzieć, że szpaki przyczyniają się do rozsiewania nasion drzew i krzewów owocowych, jadają bowiem tylko miękisz,
a niestrawione nasiona przenoszą na duże odległości i wydalają.

Czasami swoje gniazda budują również w murach i pod dachami budynków, i tak było w przypadku szpaka, który próbował założyć gniazdo na budynku TOEE. Niestety próba budowy gniazda przez bohatera moich zdjęć poniosła fiasko, ale zaowocowała udaną sesją fotograficzną. 

Tekst i zdjęcie: Wojciech Buczek