ZNAJDŹ ZIMOWY TRÓJKĄT – NIEBO KROK PO KROKU

Dla przypomnienia, dzisiejsze obserwacje rozpoczniemy od odszukania konstelacji Oriona, a następnie Byka. Spójrzmy zatem około godz. 22:00 na południową część nieba, na przepiękny gwiazdozbiór – Orion. Posłuży on jako drogowskaz do odnalezienia bardzo ważnej gwiazdy. 

O tej gwieździe zapomnieć nie można, a każdy początkujący amator astronomii, swoją wiedzę powinien rozpocząć od informacji: gdzie znajduje się najjaśniejsza gwiazda naszego nieba czyli… Syriusz!

WSKAZÓWKI – popatrz na niebo około godz. 22:00, – odnajdź konstelację Oriona,  – poprowadź linie prostą od Pasa Oriona w dół

KILKA SŁÓW O SYRIUSZU – jest to najjaśniejsza gwiazda naszego nieba, jej jasność to – 1,49 mag,  – leży w odległości 8,6 lat świetlnych (jedna z najbliższych gwiazd, przypomnijmy, że najbliżej nas położona gwiazda to Alfa Centauri znana też jako Proxima Centauri, jej odległość od Słońca to 4,3 lata świetlne) – leży w gwiazdozbiorze Dużego Psa,  – widoczna na niebie zimowym,  – jest gwiazdą podwójną (mimo iż z Ziemi widzimy ją jako jedną gwiazdę).

Gdy już uda nam się znaleźć Syriusza, kolejne zadanie będzie bardzo proste, odszukamy jeszcze gwiazdozbiór Małego Psa i jego najjaśniejsza gwiazdę Procjona

KILKA SŁÓW O PROCJONIE – ósma co do jasności gwiazda nocnego nieba,  – leży w odległości około 11,5 lat świetlnych od Słońca, – wraz z gwiazda Gomeisza tworzą konstelacje Małego Psa,  – widoczny na niebie zimowym,  – jest to gwiazda podwójna (mimo iż z Ziemi widzimy pojedynczą gwiazdę).

Gwiazdy Betelgeza z konstelacji Oriona, Procjon z gwiazdozbioru Małego Psa oraz Syriusz – najjaśniejsza gwiazda nieba, tworzą Trójkąt Zimowy, na niebie zimowym. 

Tekst i zdjęcia: Gracjana Kalicka