O RYBACH W ZALEWIE SZCZECIŃSKIM – ZWIASTUN TARŁA LESZCZA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Leszcz (Abramis brama) to jeden z największych słodkowodnych przedstawicieli rodziny karpiowatych. Występuje w środkowym i dolnym biegu wszystkich rzek Polski oraz w wodach stojących czyli w jeziorach, stawach. Bardzo dobrze się czuje w wodach zasobnych w składniki pokarmowe o dużej ilości mułu, w którym to żeruje – szukając bezkręgowców larw owadów, a w szczególności larw ochotek, które są jego przysmakiem.

Jego rozród jest niezwykle spektakularny i ściśle związany z roślinami wodnymi, na których samice składają ikrę, dlatego też płytkie zatoczki bogate w roślinność wodną Zalewu Szczecińskiego stały się ulubionym miejscem rozrodu tej ryby. Pierwszym ze zwiastunów nadchodzącego tarła jest pojawienie się chropowatej wysypki (na głowie i grzbiecie) samców, drugim jest pojawienie się młodych pędów trzciny pospolitej, na której chętnie składa ikrę. Zaś trzecim czynnikiem determinującym rozród jest temperatura wody wynosząca około 15 °C. Po co samcom ta wysypka przypominająca objawy choroby – otóż krosty na ciele samców służą do miłosnych zalotów, samce stymulują samice do złożenia ikry, poprzez pocieranie boku ciała samic.

Warto dodać, że leszcz jest rybą niezwykle cenioną w gastronomii i przez wędkarzy, a w Nowym Warpnie doczekał się nawet pomnika i corocznego święta leszcza.

Fot. Wojciech Buczek